Soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe

Soczewki hydrożelowe to soczewki starszej generacji, dziś coraz rzadziej spotykane na rynku. Materiał, z jakiego są wykonane, charakteryzuje się wysoką zawartością wody (ponad 50%), ale zarazem niskim współczynnikiem gazoprzepuszczalności – najważniejszego parametru soczewki z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Soczewki te królowały na rynku przez niemal 30 lat od czasu ich wynalezienia (na rynek wprowadziła je firma Bausch & Lomb w pierwszej połowie lat 70-tych), aż do zaprezentowania przez tego producenta oraz Ciba Vision soczewek silikonowo-hydrożelowych, charakteryzujących się o wiele wyższym poziomem przepuszczalności tlenu, niestety kosztem uwodnienia (zawartość silikonu powodowała niższą zawartość wody w soczewce, przez co była ona dość sztywna i mało sprężysta). Kolejne generacje soczewek silikonowo-hydrożelowych (obecnie najbardziej zaawansowana to generacja III, oparta na silikonie typu Filcon II 3) udoskonalane były przede wszystkim pod kątem koherencji silikonu i hydrożelu, dając w efekcie komfortowe, gazoprzepuszczalne, miękkie i elastyczne soczewki o relatywnie wysokiej zawartości wody (uwodnienie w nowoczesnych soczewkach silikonowo-hydrożelowych waha się w granicy od ok. 35 do nawet niemal 60%).

Większość dostępnych w tej chwili na rynku soczewek kontaktowych dobrych marek to właśnie soczewki silikonowo-hydrożelowe, ale w niektórych sklepach (zwłaszcza internetowych) można nadal kupić soczewki hydrożelowe (wiele soczewek kosmetycznych, zmieniających kolor czy powiększających oczy, jest właśnie tego typu). Jeśli zdecydujemy się na te starsze wersje szkieł, musimy zwracać szczególną uwagę na czas ich noszenia – by nie dopuścić do podrażnień i zakażeń na skutek niskiej przepuszczalności tlenu używajmy ich maksymalnie przez kilka godzin, bezwzględnie dbając o higienę.

Soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe - Ranking 2015

Pomagamy w wyborze najlepszych produktów w kategorii: Soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe

Pozycja Nazwa soczewek Producent Cena soczewek
1Johnson&Johnson Acuvue Oasys z Hydraclear Plus 6 szt.Johnson&JohnsonAktualna Cena
2Bausch&Lomb Soflens 59 6 szt.Bausch&LombAktualna Cena
3Johnson&Johnson Acuvue Oasys for Astigmatism 6 szt.Johnson&JohnsonAktualna Cena
4CooperVision Biofinity 6 szt.CooperVisionAktualna Cena
5CooperVision Biofinity Toric 3 szt.CooperVisionAktualna Cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>