Soczewki kontaktowe kolorowe

Wygoda i komfort wynikające z zamiany okularów na soczewki kontaktowe to najważniejsze zalety soczewek kontaktowych, ale dla wielu osób równie niebagatelną korzyścią jest również kwestia estetyki: zdjęcie okularów pozwala na wyeksponowanie oczu, przywrócenie twarzy korzystnych proporcji i młodzieńczego wyrazu twarzy. A jeśli to jeszcze za mało, producenci soczewek kontaktowych proponują także zabawę kolorami. Dzięki kolorowym soczewkom możemy podkreślić, pogłębić lub nawet całkowicie zmienić barwę naszej tęczówki.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie kolorowe soczewki wybrać. Decyzja będzie zależała od indywidualnych potrzeb i preferencji, jednak absolutnym priorytetem powinno być nasze zdrowie. Dlatego, choć sklepy oferują ogromny wybór tego typu szkieł, a wiele osób, zwłaszcza młodych, chętnie zaopatruje się w nie na własną rękę, pamiętajmy, że ostateczną decyzję co do wyboru soczewki zawsze podejmuje doświadczony optometrysta.

Rodzaje kolorowych soczewek

Soczewki kolorowe, zwane też soczewkami kosmetycznymi, możemy podzielić ze względu na efekt, jaki chcemy osiągnąć. Wyróżniamy więc soczewki delikatnie akcentujące barwę tęczówki lub całkowicie zmieniające kolor oczu. Oba rodzaje są dostępne w wersji korekcyjnej: najbardziej popularnej – soczewki sferyczne, lub – coraz powszechniej – również w wersji umożliwiającej korekcję astygmatyzmu (kolorowe soczewki toryczne), a także w wariancie dla osób bez wady wzroku – to tzw. soczewki zerówki, o mocy równej 0.00, pełniące jedynie funkcję kosmetyczną (tzw. soczewki plano). Wśród tych ostatnich wyróżnia się odrębna kategoria soczewek kontaktowych – szkła typu wild eyes, dające efekty specjalne. Dzięki takim szalonym soczewkom możemy nie tylko nadać naszym oczom niezwykłą, przykuwającą uwagę barwę – od intensywnego różu po absolutną czerń – ale również szokować otoczenie wzorkami na tęczówce, niezwykłym kształtem źrenicy lub efektem świecenia w ciemności. Te ekstremalne opcje powinny być oczywiście zarezerwowane tylko na szczególne okazje.

Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?

Prawidłowo użytkowane, dobrane indywidualnie przez specjalistę, certyfikowane soczewki z warstwą koloru zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Przepuszczalność tlenu w takich soczewkach jest coraz lepsza, jednak dotyczy to tylko produktów wysokiej klasy, znajdujących się w ofercie uznanych producentów i dystrybutorów. Tak jak w przypadku standardowych szkieł, należy bezwzględnie unikać soczewek pochodzących z niesprawdzonych źródeł, sprzedawanych bez licencji i wszelkich niezbędnych atestów – noszenie ich może narazić nas na poważne problemy, ze ślepotą włącznie.

Kolorowe soczewki dla ciemnych oczu

Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są w wersji półprzezroczystej i kryjącej. Ta pierwsza zalecana jest osobom o  jasnych oczach, które chcą wzmocnić lub delikatnie zmienić ich barwę. Jeśli nasze oczy są bardzo ciemne, będzie nam trudno osiągnąć naturalnie wyglądający błękit – nawet najbardziej kryjące soczewki muszą w jakimś stopniu przepuszczać światło, więc naturalny kolor tęczówki zawsze będzie w jakimś stopniu prześwitywał.

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na mocno kryjące soczewki, musimy liczyć się z pewnym dyskomfortem: może się na przykład zdarzyć, że soczewka przesunie się na oku i kolorowy obszar przysłoni źrenicę, bądź też źrenica powiększy się na skutek zmiany oświetlenia i przezroczysty otwór w soczewce okaże się za mały, co spowoduje zamazane widzenie.

Kolorowe soczewki dla astygmatyków

Priorytetem przy wyborze soczewek dla osób cierpiących na astygmatyzm jest korekcja wady sferycznej i cylindrycznej. W tym przypadku szczególnie ważne jest skrupulatne badanie i indywidualny dobór parametrów soczewki, która następnie często wykonywana jest na specjalne zamówienie. W związku z tym, że funkcja kosmetyczna takich soczewek schodzi na dalszy plan, oferta rynkowa kolorowych soczewek dla astygmatyków jest węższa. Jednak jeśli bardzo nam zależy na manipulacji barwą tęczówki, znajdziemy dla siebie odpowiedni produkt nawet na polskim rynku – pamiętajmy jednak, by nigdy nie kupować soczewek torycznych na własną rękę, bez rzeczowej konsultacji z optometrystą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *