Soczewki miesięczne

To najczęściej wybierany tryb noszenia soczewek kontaktowych, stanowiący swoisty kompromis między bezpieczeństwem i ekonomią. Nowoczesne produkty tego typu to miękkie, silikonowo-hydrożelowe soczewki, które przy odpowiedniej pielęgnacji można bez obaw nosić przez 30 dni w trybie dziennym. Rzadziej spotykane są soczewki miesięczne typu day and night, których teoretycznie nie trzeba zdejmować na noc, należy jednak traktować je z dużą ostrożnością, a w razie wyboru tej opcji być pod stałą opieką lekarza okulisty.

Jak dbać o miesięczne soczewki kontaktowe?

Decydując się na ten typ soczewek, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do pielęgnacji soczewek, najlepiej dobrany przez okulistę – kompatybilny z soczewkami i odpowiedni do potrzeb naszych oczu. Najczęściej stosowane są płyny wielofunkcyjne, które dezynfekują i nawilżają soczewki oraz usuwają z ich powierzchni osady lipidowo-białkowe. Drugim rodzajem roztworów, polecanym często osobom cierpiącym na zespół suchego oka oraz alergikom, są płyny oksydacyjne. Bazują one na nadtlenku wodoru i nie zawierają konserwantów (dają więc najmniejszy odsetek uczuleń). Wymagają specjalnego pojemnika wyposażonego w dysk katalizacyjny, który w czasie sześciu godzin dezaktywuje wodę utlenioną o niskim stężeniu. W przypadku płynów wielofunkcyjnych wystarczy zwykły pojemnik na soczewki, dołączany najczęściej do płynu; należy go wymieniać co miesiąc, wraz z założeniem nowej pary soczewek. Nigdy nie należy wyparzać lub w inny sposób dezynfekować pojemnika. Nie próbujmy także mieszać różnych rodzajów płynów i nie zmieniać ich bez konsultacji z lekarzem.

Przy użytkowaniu miesięcznych soczewek kontaktowych bardzo ważna jest dobra organizacja i systematyczność – dotyczy to również ścisłego przestrzegania terminu ich wymiany. Datę otwarcia nowego opakowania z soczewkami najlepiej zapisywać w kalendarzu i korzystać z powiadomień (np. w telefonie komórkowym) o dniu, w którym należy je wyrzucić – przy czym pamiętajmy, że okres 30 dni nie może być utożsamiany z ilością założeń soczewek (soczewki, nawet nienoszone, ulegają stopniowej biodegradacji). Nigdy nie przedłużajmy okresu noszenia jednej pary soczewek – jest on ustalany na podstawie uśrednionych wyników badań i uwzględnia fakt, iż na powierzchni soczewki, nawet przy prawidłowym jej użytkowaniu i pielęgnacji, stopniowo tworzą się osady, a fizyczne właściwości produktu ulegają osłabieniu. Przekroczenie terminu wymiany może skutkować nie tylko pogłębiającym się dyskomfortem, ale też poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Najlepsze zapytania dla tego wpisu:
  • soczewki opinie

Opinie i Komentarze

  1. Odpowiedz
    martynka89 24 marca 2015

    Bardzo wygodne są w zastosowaniu, nie powiem. Jednak trzeba w przypadku soczewek miesięcznych przedsięwziąć odpowiednie środki, aby je skutecznie oczyścić oraz pielęgnować. Jeżeli jesteś osobą podatną na infekcję oczu, to musisz zwracać na to szczególną uwagę. Alternatywa to soczewki dwutygodniowe albo jednodniowe, nie wymagające takiej pielęgnacji. Po rekomendowanym czasie po prostu się ich pozbywasz, nie martwiąc się o ich czyszczenie. Osobna kwestia to koszt takiej zabawy – za soczewki dwutygodniowe oraz jednodniowe zapłacimy więcej niż w przypadku soczewek miesięcznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *